uka_didych: (га?)
[personal profile] uka_didych
Скажу відразу, то не я така вумна, то так щасливо склалося, а я вже тільки аналізую.

З моїх спостережень в передпідлітковий вік в дитини формуються три сфери: сім'я, "кумири" і "фанати". І саме на взаємодії цих сфер і відбувається формування і укріплення цінностей.

З сім'єю все зрозуміло. Що ми закладемо з малечку (не словами, а власним прикладом), те і матимемо.
Так, і не зовсім так.

"Кумири". Це те, чим дитина захоплюється. Від кінозірок і до сусідки Насті - красуні і відмінниці. Зазвичай - це старші чи дорослі, які є в чомусь успішними, викликають захоплення, яких хочеться наслідувати. Якщо дитина потрапляє в таке середовище, якщо воно її приймає, то воно стає для неї всім світом, нав'язує ідеологію, цінності, і вирвати її звідти стає практично неможливо. І не дай Бог, це буде "погана компанія". Саме тому слід дуже уважно придивлятися до друзів дитини, і особливо прискіпливо, якщо серед них з'являються старші за віком.

"Фанати" - це умовна назва, я кращого слова наразі не змогла підібрати. Більшість дітей потребують самореалізації і визнання. Для цього намаагються підібрати собі середовище, в якому можуть бути особливими, мати, чим похизуватися, чого навчити, що нав'язати, одним словом, стати лідером.

Здавалося б, у цій схемі нема місця для сімейної ідеології. Бо всім добре відомо, що у віці десь від 10 років сім'ї дуже важко конкурувати з впливм зовнішнім. Але батьки тут мають одну дуже цінну перевагу - вони мають вплив на дитину з народження. І можуть прослідкувати і непомітно скерувати дитину у середовище, котре вони б хотіли бачити для неї в ролі кумира. І якщо це вдається, а до того ж у дитини сильні лідерські якості, то маємо шанс змінити світ на краще :)


На практиці ж воно у нас з Дарцею так склалося випадково. Я так само заморочувалася проблемою, "як вберегти дитину від впливу сучасного світу", але так нічого і не придумала і до цілеспрямованих практичних дій не перейшла. Натомість цілеспрямовано працювали над покращенням здоров'я, і ця праця привела нас до гуртка спортивного орієнтування (я вкурсі, що прозуділа ним вже всі вуха). Ну справді, для дитини з проблемами бронхів і діагнозом "астма" кращого спорту годі пошукати. На практиці ж гурток виявився складовою Центру дитячого туризму з фанатичною командою і тренерами, які, неезважаючи на зарплати і відсутність фінансування, хочуть працювати з дітьми. І не для відмашки, а по справжньому щиро, шукають можливості, нагоди, заохочують, тратять свій власний час і зусилля. Стареньке спорядження, фантазія і азарт. А ще - дуже дружелюбна атмосфера, патріотизм, піклування старших про молодших, гітара, спільні виїзди, цікаві розповіді. Я сама закохалася в цю банду. Я давно не бачила такої щирості, відкритості, відсутності понтів. Там є різні діти, і не зовсім діти. В тому числі і не дуже благополучні, в тому числі такі, які курять, і навіть вживають спиртне. Їх ніхто не наганяє, не відштовхує, з ними працюють м'ягко, але правила встановлюють так, щоб їхні погані звички не ставали прикладом для інших, а навпаки (як це робиться, то окрема тема, я ще сама не у всьому розібралася, але ті окремі нюанси, свідком яких я була, мені сподобалися).
Отак випадково моя Дарця потрапила в середовище, яке поглинуло її повністю, стало для неї "кумирами". Вона від них вчиться, і вчиться багато. В неї виходить. Її хвалять за вузли, за добру зорову пам'ять і орієнтацію на місцевості. Все це додає їй впевненості в собі. Відповідно цілком мимоволі вона перебирає від них і цінності. В одязі - це зручність, а не краса, в музиці - те, що співають в тому товаристві, а це Мертвий Півень, Гадюкіни, ще щось із сучасного, чого я не знаю за назвами, але мені подобається. Вона вчиться від них спілкування - дбати про молодших і поважати старших, тим не менше, не тушуючись перед "авторитетом". Мені подобається її ставлення до матеріальних речей - вчиться цінувати надійність і практичність.
А нещодавно я звернула увагу, що оці цінності, які вона переймає в тому товаристві, вона мимоволі пропагує серед тих, з ким товаришує. Я це помічаю в телефонних розмовах, в її розповідях. І це дуже тішить.

Я, мабуть, винаходжу колесо, і то далеко некругле, а психологи і педагоги це все давно описали, проаналізували і розробили рекомендації. Але я не вмію знаходити правильні книжки серед тої околопсихологічної маси, яку зараз пропонує книжковий ринок, то ж набиваю ґулі сама, і ділюся ними з Вами, ану ж принесе користь.

перепост в [livejournal.com profile] ua_dity

Date: 2012-02-04 04:29 pm (UTC)
From: [identity profile] ilamtel.livejournal.com
да каждый бы хотел такой "кружок" для своего ребенка.

Date: 2012-02-04 05:28 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
кстати, не каждый. Мне приходилось слышать аргумент "а какая польза? есть GPS, а остальное - просто игрушки, время можно потратить на что-то более полезное - английский или танцы". А времени оно отнимает тьму. Два занятия в неделю, но в два часа занятие укладывается только в том случае, если муж приедет за ней, и едва не силой утащит оттуда. А так и все четыре пробудет.

Date: 2012-02-04 05:32 pm (UTC)
From: [identity profile] ilamtel.livejournal.com
ой, да хоть бы вообще только разговаривали, главное, с кем и о чем.

Date: 2012-02-04 05:34 pm (UTC)

Date: 2012-02-06 07:28 am (UTC)
From: [identity profile] zav-aka-andyz.livejournal.com
Мене зараз турбує одне питання: і танці, й музика, й та англійська - ось це все є поряд. А де навчити дитину тримати сокиру, лопату, пилку, крутити гайки, забивати шурупи. Нє, ну, дівчинці то непотрібно ніразу, але у мене-то хлопчик... а хлопчик має вміти працювати руцями - мене це надзвичайно бентежить, ги.

Date: 2012-02-06 08:40 am (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
ПТУ? ;)
а якщо серйозно, то ж є ще всілякі гуртки авіамоделювання і т.д. Не зовсім то, але принаймні спрямування.

І я б не відкидала повністю уроки праці в школі, чогось там тай вчать.

Ну і... Якщо задатися метою, то можна заповнити нішу, нє?

Date: 2012-02-06 10:33 am (UTC)
From: [identity profile] zav-aka-andyz.livejournal.com
Ну, що ПТУ? Таким поспіхом, то до пенсії навчиться, ґґґ. Я ж думав у межах 9 класів це питання вирішити - далі нехай сам порається. Готувати то ще можна - ось вона кухня, а зі сокирою якась біда.
Найкорисніше, що я виніс з уроків праці в школі - це увага до правил техніки безпеки. Решту вмів і так - вихідні на селі протягом 15 років передбачають, гиги.
Я просто не в’являю, як цю нішу можна заповнити в столиці. У райцентрі - фіґня! А в місті цьому - хтозна! Але треба пометикувати, безперечно.

Date: 2012-02-07 08:29 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
Підвал або напівпідвал і вчитель праці - пенсіонер. Чим наповнити підвал - він підкаже ;)

Date: 2012-02-08 07:10 am (UTC)
From: [identity profile] zav-aka-andyz.livejournal.com
Підвал так, але ж не так і просто підвал. Оскільки це виробничі приміщення, то навіть питання вентиляції може стати проблемою, а ще ж галас від обладнання, матеріяли ті ж таки... але думатиму, авжеж думатиму.

Date: 2012-02-08 07:39 am (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
та звісно, що нюансів буде багато. То лиш загальна ідея :)

Date: 2012-02-11 08:37 pm (UTC)
From: [identity profile] olhica.livejournal.com
в Пласті можливо навчиться в таборах?

Date: 2012-02-04 04:34 pm (UTC)
From: [identity profile] zilljachko.livejournal.com
Ви з Дарцею молодці!

Date: 2012-02-04 05:24 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
то ми просто везучі.
От якщо вдасться застосувати набутий досвід на Орисі і Ліді, то будемо молодці :)

Date: 2012-02-04 04:37 pm (UTC)
From: [identity profile] ja-natasia.livejournal.com
дякую!
а в якому віці Дарця почала туди ходити?

Date: 2012-02-04 05:17 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
Фактично - з цього літа, з 11 років. Беруть з 10ти

Date: 2012-02-04 04:44 pm (UTC)
From: [identity profile] ekramarenko.livejournal.com
>Я, мабуть, винаходжу колесо,
Всі нормальні батьки це роблять :)Я от тільки наче полегшено зітхнула, що мої діти трохи підросли і я вже можу щось їм доручати, а не сама всі хвости заносити, як старший став видавати якісь коники і вибрики. 9 років - це ж наче ще не підлітковий вік?

Date: 2012-02-04 05:18 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
на порозі.
В мене Рисці скоро 10, теж проглядається

Date: 2012-02-04 05:07 pm (UTC)
From: [identity profile] mala-karta.livejournal.com
молодці ви з доцею!
я б також своєму Романові хотіла б щось подібне :)

а яки ви туди записувались? Дарця сама хотіла, чи ви за руку привели?

Date: 2012-02-04 05:23 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
За руку, але без тиску

Ми запропонували спробувати і їй сподобалося
отак все починалося http://uka-didych.livejournal.com/322841.html
а після цього http://uka-didych.livejournal.com/323206.html питань вже не виникало.

Але першопочатковою метою був оздоровчий фактор, все решту додалося :)

Date: 2012-02-04 07:48 pm (UTC)
From: [identity profile] kachka-dyvachka.livejournal.com
скажу як психолог, що мені дуже цікаво і пізнавально читати, як ти винаходиш велосипед :)

Date: 2012-02-04 07:54 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
от халепа.
А я всьо потай сподіваюся, що от зараз прийде Марта і скаже, що все це давно винайдено. Не страждай фігньою, а почитай вумну книжку - і список літератури :)))

Date: 2012-02-05 09:59 am (UTC)
From: [identity profile] nadita.livejournal.com
дякую! менi дуже бракуе таких розповiдей. Пиши ще!!

Date: 2012-02-07 08:32 pm (UTC)
From: [identity profile] uka-didych.livejournal.com
та я себе постійно відчуваю першопрохідцем, і постійно набиваю ґулі. Бо так склалося, що в мому оточенні здебільшого діти молодші. Це сильно відчувалося, коли Дарця народилася, потім, коли пішла в школу, і от зараз - початок підліткового віку. Щодня, то відкриття. От лиш описувати я того то не вмію, то лінуюся...

Date: 2012-02-07 10:13 pm (UTC)
From: [identity profile] nadita.livejournal.com
Нi, не лiнуйся, пиши! Це допомагае людям. Менi допомагае

Date: 2012-02-12 11:44 am (UTC)
From: [identity profile] zav-aka-andyz.livejournal.com
Та бугога Пласту. Їх самих треба вчити, що то є - пластун.

March 2017

S M T W T F S
   1234
5 67891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 22nd, 2025 05:52 am
Powered by Dreamwidth Studios